Created by

Okolí


Kalábrie nabízí turistům mnoho nádherných míst k vidění, vytříbenou italskou kuchyni, pohostinnost místních obyvatel, také překrásné azurové moře a přírodu. Za návštěvu určitě stojí Bagnara Calabra, Gambarie, Palermo nebo Corleone. Kalábrie nabízí nespočet historických památek, kulturních zážitků, překrásných pláží a promenád, fantastickou sopečnou činnost můžete pozorovat na Liparských ostrovech, přičemž Stromboli nabízí neskutečnou podívanou na noční sopečné výbuchy. Zajeďte se podívat do míst, které Vás zajímají a zažijte nádhernou kalábrijskou a sicilskou atmosféru na vlastní kůži.

Zde najdete tipy na výlety v okolí, které stojí za to podniknout:

Brancaleone Superiore (Kalábrie)

Když odbočíte od apartmánu do vnitrozemí, projíždíte obydlenou oblastí Paese Nuovo nebo Razza. Vyjeďte serpentýnami až ke kostelu, kde se dá zaparkovat. Zde můžete navštívit kostel, který je jediným opraveným domem ve vesnici. Lze také projít zbytky domů z dřívějšího osídlení a nasát trochu historie. U kostela je terasa s vyhlídkou do údolí.

Bovalino (Kalábrie)

Městečko se objíždí po SS 106 vlevo. Asi po 1,5 km ( než vjedete do podjezdu) je po pravé straně nákupní galerie se supermarketem. Večer to v městečku a na Lungomare žije. V noci, když jedete po SS 106, jsou krásné pohledy do vnitrozemí, kde vidíte osvětlené kopečky starých vesniček.

Capo Bruzzano (Kalábrie)

Silnice SS 106 vede kolem dvou výběžků nad mořem. Na obou místech můžete zaparkovat. Vpravo dole je pláž s občerstvením a sprchou. U druhého výběžku se parkuje na silnici. Pláž je přírodní, kde jedna strana je ohraničena velkými kameny. Hned vpravo u silnice a dole je pláž s občerstvením a sprchou. U druhého výběžku se parkuje na silnice a pláž je přírodní, na jedné straně ohraničena velkými kameny.

Catania (Sicílie)

Druhé největší město Sicílie. V nejúrodnějším údolí, které se rozšiřuje směrem k moři a nejnižším místě, se rozkládá Catanie. Město je zrozeno z jaspisu – město, kde se potkávají světlo, oheň a voda. Občas se ve městě objeví vodotrysk zbarvený do červena – překrásné divadlo – pohled na soptící Etnu ( Fontana rossa). Tak se jmenuje i místní letiště v Catanii.

Feruzzano Superiore (Kalábrie)

Když objedeme Bruzzano Zeffiro vlevo a vjedeme do obce Ferruzzano, vyjedeme autem až úplně nahoru na přírodní horní vyhlídku. Naskytnou se vám překrásné pohledy do okolí a na moře. Na místě se můžete občerstvit místní kuchyní. Zpět můžete sjet na Marinella nebo Canalello až k moři a vrátit se domů po SS106. Ve Ferruzzanu bývá vždy kolem 15.8. soutěž v gastronomii – domácí těstoviny s jehněčím ragů.

Gambarie (Kalábrie)

zimní lyžařské středisko v pohoří Aspromonte se sedačkovou lanovkou. V létě jezdí lanovka na horu Scirocco jen o víkendech. Lyžování s výhledem na Etnu, Liparské ostrovy a Sicílii. Skleněná kašna pod lanovkou je z r.2003. Kousek dále po silnici můžete navštívit Laghetto Rumia. U silnice nás láká nabídka domácích produktů – zelenina, ovoce, sýry, salámy, bylinky, víno… Když se vrátíte asi 2 km, můžete si zajet na novou přehradu Diga di Menta. Na hrázi je ukazatel k vodopádům Cascate Maesano. Na rozcestí se můžete vydat na cestu k nejvyšší hoře Aspromonte – Montalto se sochou spasitele ( Redentore). Bronzová větrná růžice je z r. 1994. Ukazuje další vrcholy, nejbližší místa, světová města a také světové strany. Dá se také zajet ke kláštěru Santuario Madonna di Polsi.

San Lorenzo (Kalábrie)

Silnice jako na Gambarie. Než vjedete přímo do města, zastavte vlevo. Zde můžete vyjít po schodech na obdélníkovou terasu s kašnou, odkud je rozhled na všechny strany a do údolí. Můžete vyjet doprava do malého města, projet přes náměstíčko s kostelem a sjet úzkou uličkou na rovně okrouhlou trasu, kde můžete zaparkovat. Z terasy je krásný pohled i do vnitrozemí a vidíte, na jaké skále je městečko postavené. Procházky úzkými uličkami jsou až strašidelné.

Liparské ostrovy – Ostrov Vulcano

Nejbližší ostrov sopečného původu – přírodní rezervace – se skládá z ostrova Vulcano a úzkou šíjí je spojený s menším Vulcanello. Když vplujete do přístavu Porto Levante, hned ucítíte pach síry. Na kamenných svazích najdete hluboké jámy, ze kterých občas vyvěrá vřelá voda a plyn ( Fumaroli). Plyny se používají k léčebným kúrám, stejně jako koupání v termálních pramenech a bahenní terapie. Přístav je malý, ale vybaven vším, co turisté potřebují. Zbytek jsou hotely a ubytovací zařízení. Auto zde nepotřebujete, pohybujete se v rozmezí 1 km. Pěkná procházka je ke Gran Cratere – můžete se podívat do jícnu sopky. Sopečnou činnost už dnes dokazuje jen spousta páchnoucích „fumarol“.

Liparské ostrovy – Ostrov Lipari

Hlavní ostrov souostroví se stejnojmenným městem Lipari. Je to městečko pitoreskní, jako kdyby se tady zastavil čas. Na skále nad městem je hrad a klášter ( bývalé biskupství), katedrála je z r. 1654. Na ostrově se těží pemza a lávově černé sklo ( opsidián), který se zpracovává ve staré kovárně. Na tomto ostrově a dalším Salina by se auto dalo využít k prozkoumání všech zajímavých míst.

Liparské ostrovy – Ostrov Stromboli

Navštívit můžete tyto ostrovy – Vulcano, Lipari, Salina, Filicudi, Alicudi, Panarea, Stromboli. Právě tento je nejznámější ostrov souostroví, je zde obrovský kužel aktivní sopky – na kousku rovinky je malý přístav San Vincenzo. Noční výbuchy sopky, daleko viditelné, tento ostrov proslavily. Pravidelná aktivita po 20-ti minutách  se nazývá stromboliana. V září 1930 tento ostrov postihla katastrofa – sopka vše zničila. Ve vulkanickém terénu se dobře daří vinné révě, ze které se dělá skvělé slámové víno Malvasia.

Staiti (Kalábrie)

Obydlené městečko přilepené na stráni pod vrcholem, které je lahůdkou pro milovníky architektury a urbanisty. Nádherné italské uličky, jaké známe z filmů. Možnost návštěvy místního kostela. Restaurace je zavřená, ale když se dáte doprava, je tam bar a pár metrů výš i terasa, kde potkáte místní mužské osazenstvo, jak čtou noviny a popíjí při tom Campari con Prosecco s ledem.

San Luca (Kalábrie)

V obci San Nicola odbočíte do vnitrozemí na San Luca. Vyjedete z vesnice nahoru na rozcestí, když pojedete vpravo, můžete navštívit historický klášter Santuario Madonna di Polsi – klášter leží v úzkém údolí řeky Bonamico. Z rozcestí můžete jet nahoru do hor, kde jsou k vidění kuriozní kulovité skály Pietr Cappa.

Gerace (Kalábrie)

Z hlavní silnice v Locri odbočte na silnici SS11 a jedete 12 km do vnitrozemí. Do obce vjíždíte serpentýnami, ke konci po estakádě vybudované z venku na skále. Můžete vyjet až na náhorní rovinu, kde je parkoviště. Hned vedle navazuje velká parková terasa s velkými výhledy na moře i do vnitrozemí na pohoří Aspromonte. Ve městě se nachází největší církevní stavba Calabrie - katedrála. Je zde také kostel sv.Františka, který se pyšní oltáři z různobarevného mramoru. Za procházku stojí výborná Granita na dolním náměstí.

Reggio di Calabria (Kalábrie)

Hlavní město regionu. Najdete zde aragonský hrad, divadlo, katedrálu, ale také promenádu Lungomare, rozšířenou v roce 2000, o které se říká, že je nejkrásnější v Itálii. Jedna strana promenády je lemovaná krásnými starými paláci. Na pláži je také koupaliště, kde se provozuje kit surfing. Větší část města byla zničena při zemětřesení v r. 1908.

Bagnara Calabra (Kalábrie)

Malé přímořské městečko na pobřeží Tyrhénského moře. Místo je vyhlášeným střediskem lovu mečouna ( Pesce spada). Ryba je povolena lovit v omezeném množství v Messinské úžině. Kolem začátku srpna bývá svátek ( Gran gala di pesce spada) s ochutnávkou. Až budete vyjíždět z obce, podívejte se nahoru mezi kopce a uvidíte, po jak vysokém mostě jste jeli mezi dvěma tunely ( Viadotto Vardaru).

Tropea (Kalábrie)

Městečko na skále ve výběžku mysu Vaticano. Krásné pláže jsou rozděleny malým poloostrovem s kostelem a klášterem Panny Marie. Parkoviště je hned dole vedle poloostrova, nahoře není kde zaparkovat. Když vyjdete po schodech do městečka, tak jste hned na krásné vyhlídce na okolní pláže a moře. Při pěkném počasí můžete vidět ostrov – vulkán Stromboli. Když se projdete středem městečka, dojdete k dalším vyhlídkám.

Scilla (Kalábrie)

Má zajímavý poloostrov vybíhající do moře s hradem. Možnost koupání na plážích, vidět také můžete speciální lodě na lov mečounů v přístavu pod hradem. Zajeďte si do přístavu (pod hradem) - určitě tam bude kotvit speciální loď pro lov mečounů ( Passarella). Má vysoký stožár, kde stojí kormidelník a předsutý můstek, odkud se ryba harpunuje.

Palermo (Sicílie)

Je páté největší město Itálie, hlavní město Sicílie. Rozlehlé město leží v uměle zavlažované nížině Conca ď Oro (Zlatá mušle), lemované pahorky. Najdete zde nádherné historické jádro, normanskou a orientální architekturu, zahrady, parky, palmy, tropickou vegetaci, díky ní Palermo působí tak cizokrajně. K nejkrásnějším místním památkám patří kostel San Giovanni degli Eremiti,.Palazzo Reale, ve kterém má své sídlo regionální vláda a také Muzeum astronomie. Na náměstí Piazza Cattedrale stojí katedrála, kterou postavili v 2. polovině 12. století Normané na místě arabské mešity.Východně odtud spatříte nejstarší jezuitský chrám na Sicílii Il Gesu - překrásnou ukázku sicilského baroka. Dále následuje normanský kostel San Salvatore s bohatou vnitřní výzdobou a opodál stojí barokní palác Belmonte Riso.

Corleone (Sicílie)

Co Vám ten název připomíná? Film Kmotr, kde hlavní postavou byl Don Vito Corleone. Kmotr se však natáčel v městečku Savoca. Po A20 pokračujeme po pobřeží skoro až do Palerma. Na sjezdu Villabate odbočíte na SS 121, po které pojedete asi 15 km. Odbočíte na SS118 směrem na Corleone. Přes Marineo vystoupáte serpentýnami do nejsuššího vnitrozemí Sicílie. Objedete kolem přírodní rezervace lesa a minete přehrádku Scanzano a stále pomalu stoupáte ke skalnímu masivu (Reserva naturale bosco e rocca). Přestože je zde půda suchá, občas uvidíte statek, kde se pase dobytek. Hlavní široká ulice, kterou lemují po obou stranách staré italské domy, ústí do oázy zeleně. Oplocený městský park – botanická zahrada.

Pentidattillo (Kalábrie)

Za Melito Porto Salvo odbočte do vnitrozemí. Pentidattillo je opuštěné městečko, které leží na úpatí skal ve tvaru otevřené dlaně s 5-ti prsty. Auto necháte hned na upravené terase. Dále nahoru buď pěšky, nebo můžete využít elektrické, které vás vyveze ke kostelu. Je tam jen obchůdek se suvenýry a obchůdek s keramikou. Za kostelem vede stezka nahoru mezi skály, kde býval postaven hrad. Výlet sem stojí za to ať už díky nádherné přírodě, ale také atmosféře, kterou vás městečko ihned pohltí.

Messina (Sicílie)

Přístavní město (cca 250 tis. obyvatel), které je vstupní bránou na Sicilii a třetím největším městem ostrova. Kousek od přístavu, na náměstí Piazza Duomo, je katedrála z 12. století s kašnou. Město je nově vystaveno a opraveno po velkém zemětřesení r. 1908. Z přístavu se dá odplout na Liparské ostrovy, ale lepší je dnes jet až k Milazzo. Když nastoupíte na trajekt, můžete cestou potkat: Aliscafo – loď pro osobní přepravu přes úžinu, passarellu – loď na lovení mečounů, nebo velký námořní parník.

Savoca (Sicílie)

Z Messiny je to 42 km. Z dálnice A18 sjedete na odbočce Rocca Lumera a jedete po pobřežní SS114 asi 4 km. Obec Savoca je postavená na kopci, takže konec cesty je samá serpentýna. Přijedete na vyhlídkovou terasu a hned se dáte kolem domu doprava – kousek níž se dá zaparkovat. Tento dům je zde proslulý – natáčel se zde film Kmotr. Možnost posezení pod korunami stromů, nebo návštěvy vyhlídkové terasy.

Taormina (Sicílie)

Nejkrásnější světoznámé letovisko. Pokud si chcete prohlédnout centrum, zaparkujte pod kabinovou lanovkou a vyjeďte nahoru. Bez starostí si tak můžete projít starou část města, nebo navštívit antické divadlo, které je na vrcholu kopce nad městem. Je zde nádherný výhled na Etnu. Také se zde nachází nádherné pláže vhodné ke koupání.

Etna (Sicílie)

Z dálnice sjezd Giarre a jedeme směr Zafferana Etnea. Projíždíme městečkem jednosměrnou ulicí kolem kostela a hledáme odbočku doleva. Můžete na ni vyjet z parkoviště Rifugio sapienza kabinovou lanovkou do 2500 m a přesednout na terénní autobusy. Etna má na sobě desítky kráterů a nikdy se neví, který bude příště aktivní. Když nebude mít Etna hlavu v oblacích, můžete vidět i její vrchol. Roku 1991 zde byla poslední nejobjemnější erupce za poslední 3 tisíciletí a trvala 473 dnů. Etna italsky = Mongi bello

Gole dell Ancantara (Sicílie)

Soutěska Alcantara, také známá jako "Gole Larderia", se nachází v údolí Sicílie, na severním úbočí Etny, jen 40 kilometrů západně od Taorminy. Věřilo se, že přírodní kaňon vznikl díky tisícileté vodě, ale nejpravděpodobnější hypotéza je spojena se seizmickými událostmi. Mezi vulkanickými horninami teče řeka Alcantara, dle které je soutěska pojmenovaná. Řeka se zařezává hluboko do čedičového podloží a vytváří 20 metrů hluboký kaňon. Po celé délce jsou umístěny vyhlídkové plošiny, ze kterých můžete soutěsku pozorovat. Zvláštnost této rokle je ve struktuře stěn, vytvořené z čedičové lávy. Tyto tmavé čedičové stěny, azurová čistá voda a exotická vegetace je spojení, které na toto místo zcela oprávněně naláká stovky turistů denně.

Santa Elia - rozhledna (Kalábrie)

Hora Santa Elias (582 m.n.v.) se nachází ve městě Palmi v Reggio Calabria. Pobřežnímu hřebenu se říká "balkon s výhledem na Tyrhénské moře". Hora zaujímá jižní konec obce Palmi, s výhledem na centrum města. Její tvar je často popisován jako "braccio verso ponente" = "paže směrem na západ" , které se rozkládají na pobřeží Tyrhénského moře systémem útesů a malých pláží. Vegetace hory se skládá hlavně z borovic a kaštanů a území je v celém rozsahu chráněné.

Siracusa (Sicílie)

město bylo zařazeno r. 2005 do světového dědictví UNESCO. Architektura z doby římské, řecké i barokní. Za návštěvu stojí nádherný archeologický park Parco archeologico, nebo kaple „plačící Madony“ – Santuario della Madona dele lacrime.